Freistellung, czyli jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Polscy przedsiębiorcy oferujący usługi budowlane oraz ogrodnicze w Niemczech mogą w prosty sposób uzyskać Freistellung, czyli dokument zwalniający z podatku budowlanego w Federealnej Republice Niemiec.

Podatek budowlany jest rodzajem podatku pobieranego od wynagrodzeń wypłacanych wykonawcom robót budowlanych na terenie danego kraju.

Dla wielu firm działających na rynku Niemieckim to niezwykle ważny dokument, który pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania, i tym samym płacić niższy podatek jedynie w Polsce.

Warto poznać procedurę uzyskania Freistellungsbescheinigung i zrozumieć, dlaczego może to być korzystne dla Polskich przedsiębiorców.





Procedura uzyskania wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego (Bauabzugsteuer) w Niemieckim urzędzie skarbowym.

Wydanie przez Niemiecki urząd skarbowy Freistellungsbescheinigung oznacza, że z firma jest zwolniona z obowiązku pobierania tego podatku i przekazywania go niemieckiemu fiskusowi, tym samym unikając odprowadzania podwójnego opodatkowania. Oznacza to że podatek będzie odprowadzany jedynie do urzędu skarbowego znajdującego się w Polsce, jednakowo wynosząc niższą sumę niż w Niemieckim fiskusie.
Polscy przedsiębiorcy, w tym:

1. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,

2. Spółki zoo,

3. Obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji prowadzący swoje spółki i działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy pracują w innych krajach Unii Europejskiej, a oferujący usługi budowlane w Niemczech,

mogą ubiegać się o poświadczenie odwołania z opłat podatku budowlanego, czyli Bauabzugsteuer spełniając kilka nieskomplikowanych warunków.

Krok 1: Przedsiębiorca musi posiadać zarejestrowaną firmę lub oddział na terenie Niemiec. Należy upewnić się że rejestracja przebiegła pomyślnie i posiada się numer identyfikacji podatkowej tzw. Steuernummer. Jest to pierwszy krok w procesie ubiegania się o zniesienie z podatku budowlanego.

Krok 2: Uregulowane wszelkie zaległości podatkowe w Finanzamt (Niemieckim urzędzie skarbowym). Opóźnienia z regulacją podatkową mogą znacząco wpłynąć na czas określony do uzyskania Freistellung.

Krok 3: Wartość usług budowlanych świadczonych przez firmę pozostaje poniżej granicy 5 000 euro ustalonej w paragrafie § 48 Niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (Oczywiście suma obrotów pomiędzy firmami w czasie będzie rosła).

Krok 4: Złożyć wniosek do urzędu skarbowego o zaświadczenie w jednej z wielu odpowiednich dla danego regionu placówek, w którym firma prowadzi działalność dotyczącą obiektu budowlanego.

Samodzielny proces kompletowania dokumentów oraz uzyskania zwolnienia: od wniosku o rejestrację, po wydanie Freistellungsbescheinigung - dokumentu świadczącego o braku obowiązku zapłaty podatku, może zająć dłużej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym. Dlatego warto wesprzeć się działaniami Firmy zewnętrznej zajmującej się podatkami zarówno na terenie Polski jak i Niemiec.
zobacz też: Global Select oferta





Dlaczego warto uniknąć obowiązku zapłaty podatku od świadczonej usługi budowlanej?

Posiadanie dokumentu świadczącego o braku obowiązku odprowadzania podatku budowlanego oznacza niższe koszty działalności w Niemczech, co może znacząco wpłynąć na konkurencyjność i rentowność firmy.

Według Niemieckiego rozporządzenia o podatku dochodowym, zgodnie z § 48 paragrafem:

Na konto firmy, która realizuje prace budowlane, zostanie przekazana kwota niższa o 15% w porównaniu do tej, która jest określona w umowie. Co ważne, podatek jest potrącany od każdej faktury wystawianej przez firmę. Potrąca go Firma Niemiecka i na konto Polskiej firmy przelewa wartość pomniejszoną o 15%. Następnie jest on przekazywany na konto bankowe odpowiedniego urzędu skarbowego Finanzamt.

Wobec tego wykonawca usługi otrzymywać będzie na rachunek jedynie 85 % kwoty zobowiązanej w umowie. Wartość 15 % od każdej wystawionej faktury dla Niemieckiej Firmy trafi na rachunek bankowy właściwego Niemieckiego organu podatkowego.

Z otrzymanego 85% wynagrodzenia Polski podatnik, czy nawet obywatel innego kraju prowadzący działalność gospodarczą w Polsce zapłaci wszelkie podatki w Polsce i inne zobowiązania wynikające chociażby z systemu ubezpieczeń ZUS.

Łącząc wszelkie zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego w Polsce, ZUS-u oraz Niemieckiego Urzędu Skarbowego tworzy się potężną kwota stanowiącą jedynie daniny państwowe.



Korzyści płynące z posiadania Freistellungsbescheinigung:

Brak konieczności pobierania i przekazywania podatku budowlanego upraszcza procedury finansowe i administracyjne, a niemieccy zleceniodawcy często preferują współpracę z firmami, które posiadają Freistellungsbescheinigung, ponieważ jest to dla nich oznaka profesjonalizmu i legalności.

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od realizacji usług budowlanych w niemczech, pozwala zwiększyć dochody przedsiębiorstwa i zmaksymalizować rozwój firm zarejestrowanych w niemczech oraz Polsce.



Freistellungsbescheinigung na bieżąco! Od rejestracji firm w Niemczech – po zaświadczenia o zniesienie obowiązku płatności podatku!

- Pomagamy w rejestracji Polskich Firm w Niemieckim Urzędzie Podatkowym – po zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku płatności podatku!

- Świadczymy usługi podatkowe, które są dostępne także dla przedsiębiorców działających na terenie Polski jak i w Niemczech.

- Nasze usługi obejmują sprawdzanie obowiązku fiskalnego dla naszych klientów, prowadzenie rozliczeń podatkowych oraz kontaktowanie się z Niemieckim Urzędem Skarbowym, czyli Finanzamtem w języku Niemieckim.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.



To może ciebie też zainteresować:



Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Tłumaczymy krok po kroku.